"HORIZONTS- 2019" 15.kārta

2019.09.03.
Organiser : OK Alūksne/Ape
Cours Master : Sarmis Āboliņš
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6]
[#7] [S10] [S12] [S14] [S16] [S35]
[S45] [S55] [S65] [SA] [SB] [SH]
[V10] [V12] [V14] [V16] [V35] [V45]
[V55] [V65] [VA] [VB] [VH]
VA Course (1): 17 KP 7.30 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.     0 Lauri Sild                OK Alūksne 00:58:41
 2.  3609 Atis Andersons            Baisie eži 01:23:08 +24:27
V35 Course (1): 17 KP 7.30 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  3777 Māris Vabulnieks          Ape        01:17:04
 2.  2626 Ēriks Ūdris               ZVOC       01:18:57 +01:53
 3.  3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena   01:21:38 +04:34
 4.  3767 Guntis Podnieks           Alūksne    01:45:45 +28:41
SA Course (2): 15 KP 5.40 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis  01:17:47
V45 Course (2): 15 KP 5.40 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne    00:56:50
 2.     0 Juris Rudītis             OK Azimuts 01:06:10 +09:20
 3.     0 Aare Huik                 OK Voru    01:10:13 +13:23
 4.  1968 Māris Stabiņš             Grundzāle  01:14:42 +17:52
 5.  4049 Ģirts Teilāns             Baisie eži 01:20:40 +23:50
 6.  4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži 01:28:11 +31:21
 7.     0 Agris Tomaševičs          Baisie eži 01:32:05 +35:15
        0 Dainis Razminovičs        Viļakas no DNF     
     3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn DNF     
S35 Course (2): 15 KP 5.40 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.     0 Annika Rihma              OK Alūksne 00:57:43
 2.  4017 Margita Grīnberga         Alūksne    01:14:02 +16:19
VB Course (2): 15 KP 5.40 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  3653 Alvis Rubenis             Individuāl 01:03:15
 2.  4020 Aldis Sebris              OK Pūznis  01:15:20 +12:05
 3.    82 Ģirts Pakalns             Probild    01:22:22 +19:07
 4.     0 Raitis Štotaks            Robežsardz 02:06:56 +63:41
 5.     0 Egils Ločmelis            Robežsardz 02:07:08 +63:53
     4053 Rolands Puriņš            Poliklīnik DNF     
V16 Course (2): 15 KP 5.40 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  4041 Uvis Sproģis              Jaunsardze 00:55:57
 2.  4039 Kristers Lārmanis         Jaunsardze 01:00:10 +04:13
SB Course (3): 13 KP 4.50 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.     0 Jana Marta Ivanovska      Smiltene   01:02:56
 2.  3782 Alla Jaunzema             Strautiņi  01:37:48 +34:52
S45 Course (3): 13 KP 4.50 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  3760 Sanita  Vilciņa           Alūksne    01:06:41
 2.  3700 Iveta Veļķere             Alūksne    01:09:03 +02:22
 3.  3684 Inese Žīgure              Ilzene     01:23:17 +16:36
 4.  3695 Anda Lejasblusa           ind.       01:39:21 +32:40
     4052 Sanita Sproģe             Gaujiena   DNF     
V55 Course (3): 13 KP 4.50 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  3727 Viesturs Dandens          Gaujiena   01:02:32
 2.  3757 Uldis Bertuks             Strautiņi  01:16:14 +13:42
 3.  3659 Juris Ģērmanis                       01:40:30 +37:58
S16 Course (3): 13 KP 4.50 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.     0 Agnese Jaunmuktāne        Smiltene   00:49:11
 2.     0 Anda Jaunmuktāne          Smiltene   01:02:57 +13:46
S55 Course (4): 10 KP 4.00 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  3723 Ārija Bertuka             Strautiņi  01:08:03
 2.  3720 Ilze Dāve                 Gaujiena   01:08:22 +00:19
 3.  3656 Aina Rubene               OK Pūznis  01:22:13 +14:10
     3682 Ineta Riepniece           Gaujiena   DNF     
     3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom DNF     
V14 Course (4): 10 KP 4.00 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  6614 Jānis Ošiņš               Smiltenes  01:18:09
SH Course (5): 11 KP 3.80 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  3605 Evita Zeile               Alūksne    01:14:25
 2.     0 Ance Strakša              Alūksne    01:18:32 +04:07
VH Course (5): 11 KP 3.80 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.     0 Arvis Solims              NBS KS     00:45:10
 2.  3703 Armands Lūkins            Lejasciems 00:52:13 +07:03
 3.     0 Ģirts Udrass              Marienburg 00:54:03 +08:53
 4.     0 Jānis Supe                Alūksne    01:10:21 +25:11
V65 Course (5): 11 KP 3.80 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  3772 Juris Zaķis               OK Pūznis  01:06:58
 2.  3601 Gunārs Auseklis           Individuāl 01:36:21 +29:23
S14 Course (5): 11 KP 3.80 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.     0 Baiba Medne               Smiltene   01:18:12
 2.  4066 Gerda Asnāte Berkolde     Jaunsardze 02:07:05 +48:53
     4045 Marta Kalniņa             Jaunsardze DQ      
S12 Course (6): 7 KP 2.30 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.  4067 Anna Nikola Berkolde      Jaunsardze 01:51:27
V12 Course (6): 7 KP 2.30 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.     0 Pēteris Supe              Alūksne    01:05:27
 2.  4061 Matīss Salmiņš            SK Lejasci 01:51:27 +46:00
V10 Course (7): 5 KP 1.80 km ^

  #    NR Name                      Club       Result                
 1.     0 Roberts Zirdziņš          Grundzāle  00:17:51
 2.  4062 Miķelis Salmiņš           SK Lejasci 00:27:49 +09:58
#1 Course (VA,V35): 17 KP 7.30 km ^

  #    NR Name                      Club      Class      Result                
 1.     0 Lauri Sild                OK AlūksneVA         00:58:41
 2.  3777 Māris Vabulnieks          Ape       V35        01:17:04 +18:23
 3.  2626 Ēriks Ūdris               ZVOC      V35        01:18:57 +20:16
 4.  3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena  V35        01:21:38 +22:57
 5.  3609 Atis Andersons            Baisie ežiVA         01:23:08 +24:27
 6.  3767 Guntis Podnieks           Alūksne   V35        01:45:45 +47:04
#2 Course (SA,V45,S35,VB,V16): 15 KP 5.40 km ^

  #    NR Name                      Club      Class      Result                
 1.  4041 Uvis Sproģis              JaunsardzeV16        00:55:57
 2.  3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne   V45        00:56:50 +00:53
 3.     0 Annika Rihma              OK AlūksneS35        00:57:43 +01:46
 4.  4039 Kristers Lārmanis         JaunsardzeV16        01:00:10 +04:13
 5.  3653 Alvis Rubenis             IndividuālVB         01:03:15 +07:18
 6.     0 Juris Rudītis             OK AzimutsV45        01:06:10 +10:13
 7.     0 Aare Huik                 OK Voru   V45        01:10:13 +14:16
 8.  4017 Margita Grīnberga         Alūksne   S35        01:14:02 +18:05
 9.  1968 Māris Stabiņš             Grundzāle V45        01:14:42 +18:45
10.  4020 Aldis Sebris              OK Pūznis VB         01:15:20 +19:23
11.  3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis SA         01:17:47 +21:50
12.  4049 Ģirts Teilāns             Baisie ežiV45        01:20:40 +24:43
13.    82 Ģirts Pakalns             Probild   VB         01:22:22 +26:25
14.  4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie ežiV45        01:28:11 +32:14
15.     0 Agris Tomaševičs          Baisie ežiV45        01:32:05 +36:08
16.     0 Raitis Štotaks            RobežsardzVB         02:06:56 +70:59
17.     0 Egils Ločmelis            RobežsardzVB         02:07:08 +71:11
        0 Dainis Razminovičs        Viļakas noV45        DNF     
     3711 Viesturs Zaķis            JaunalūksnV45        DNF     
     4053 Rolands Puriņš            PoliklīnikVB         DNF     
#3 Course (SB,S45,V55,S16): 13 KP 4.50 km ^

  #    NR Name                      Club      Class      Result                
 1.     0 Agnese Jaunmuktāne        Smiltene  S16        00:49:11
 2.  3727 Viesturs Dandens          Gaujiena  V55        01:02:32 +13:21
 3.     0 Jana Marta Ivanovska      Smiltene  SB         01:02:56 +13:45
 4.     0 Anda Jaunmuktāne          Smiltene  S16        01:02:57 +13:46
 5.  3760 Sanita  Vilciņa           Alūksne   S45        01:06:41 +17:30
 6.  3700 Iveta Veļķere             Alūksne   S45        01:09:03 +19:52
 7.  3757 Uldis Bertuks             Strautiņi V55        01:16:14 +27:03
 8.  3684 Inese Žīgure              Ilzene    S45        01:23:17 +34:06
 9.  3782 Alla Jaunzema             Strautiņi SB         01:37:48 +48:37
10.  3695 Anda Lejasblusa           ind.      S45        01:39:21 +50:10
11.  3659 Juris Ģērmanis                      V55        01:40:30 +51:19
     4052 Sanita Sproģe             Gaujiena  S45        DNF     
#4 Course (S55,V14): 10 KP 4.00 km ^

  #    NR Name                      Club      Class      Result                
 1.  3723 Ārija Bertuka             Strautiņi S55        01:08:03
 2.  3720 Ilze Dāve                 Gaujiena  S55        01:08:22 +00:19
 3.  6614 Jānis Ošiņš               Smiltenes V14        01:18:09 +10:06
 4.  3656 Aina Rubene               OK Pūznis S55        01:22:13 +14:10
     3697 Astrīda Grīnberga         LattelecomS55        DNF     
     3682 Ineta Riepniece           Gaujiena  S55        DNF     
#5 Course (SH,VH,V65,S65,S14): 11 KP 3.80 km ^

  #    NR Name                      Club      Class      Result                
 1.     0 Arvis Solims              NBS KS    VH         00:45:10
 2.  3703 Armands Lūkins            LejasciemsVH         00:52:13 +07:03
 3.     0 Ģirts Udrass              MarienburgVH         00:54:03 +08:53
 4.  3772 Juris Zaķis               OK Pūznis V65        01:06:58 +21:48
 5.     0 Jānis Supe                Alūksne   VH         01:10:21 +25:11
 6.  3605 Evita Zeile               Alūksne   SH         01:14:25 +29:15
 7.     0 Baiba Medne               Smiltene  S14        01:18:12 +33:02
 8.     0 Ance Strakša              Alūksne   SH         01:18:32 +33:22
 9.  3601 Gunārs Auseklis           IndividuālV65        01:36:21 +51:11
10.  4066 Gerda Asnāte Berkolde     JaunsardzeS14        02:07:05 +81:55
     4045 Marta Kalniņa             JaunsardzeS14        DQ      
#6 Course (S12,V12): 7 KP 2.30 km ^

  #    NR Name                      Club      Class      Result                
 1.     0 Pēteris Supe              Alūksne   V12        01:05:27
 2.  4067 Anna Nikola Berkolde      JaunsardzeS12        01:51:27 +46:00
 2.  4061 Matīss Salmiņš            SK LejasciV12        01:51:27 +46:00
#7 Course (S10,V10): 5 KP 1.80 km ^

  #    NR Name                      Club      Class      Result                
 1.     0 Roberts Zirdziņš          Grundzāle V10        00:17:51
 2.  4062 Miķelis Salmiņš           SK LejasciV10        00:27:49 +09:58

© Tak-Soft 2001-2016 http://www.tak-soft.com SIME:4.64 [2017.206] @ 2019.09.03. 20:17:08 OK ALUKSNE