"HORIZONTS- 2015" 5.kārta

2015.05.12.
Organiser : OK Alūksne
Cours Master : Guntis & Viesturs
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6]
[S10] [S12] [S14] [S16] [S18] [S35]
[S45] [S55] [SA] [SB] [SH] [V10]
[V12] [V14] [V16] [V18] [V35] [V45]
[V55] [V65] [VA] [VB] [VH]
VA Course (1): 20 KP 7.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:19:13
V35 Course (1): 20 KP 7.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:18:25
  2. 2626 Ēriks Ūdris               ZVOC        01:19:31
  3. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:20:49
VB Course (2): 14 KP 5.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Nauris Vārtukapteinis     Aizupītes   01:00:44
  2. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   01:03:18
  3. 4051 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:09:20
  4.    0 Jānis Stūrītis            Jaunsardze  01:14:41
  5. 4029 Gaidars Caune             Vireši      01:45:57
SA Course (2): 14 KP 5.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:07:58
  2. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:10:10
V45 Course (2): 14 KP 5.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.   88 Kārlis Magons             Smiltene    00:57:31
  2. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:58:14
  3. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:59:11
  4. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:04:45
  5. 4049 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:10:19
  6. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:13:19
  7. 4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:19:07
V16 Course (2): 14 KP 5.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   00:46:40
  2. 3952 Armands Vaičuls           Jaunsardze  01:31:27
     3669 Reinis Rubins             Gaujiena    DQ      
S35 Course (3): 12 KP 4.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:15:44
  2. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:23:59
SB Course (3): 12 KP 4.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:18:02
  2. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     01:25:06
V55 Course (3): 12 KP 4.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 1999 Aldis Lapiņš              Azimuts     00:59:45
  2. 3787 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  01:22:24
S16 Course (3): 12 KP 4.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3644 Signe Sirmā               Jaunsardze  00:51:15
  2. 1977 Zanda Stabiņa             Jaunsardze  01:14:39
  3. 4026 Agnija Briedīte           Jaunsardze  01:20:38
        0 Aivita Kļečetņiķova       Balvi       DQ      
V14 Course (4): 10 KP 3.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Reinis Jundzis            Jaunsardze  01:08:40
  2. 4028 Jānis Šķirpāns            Jaunsardze  01:12:14
VH Course (4): 10 KP 3.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Normunds Vārtukapteinis   Aizupītes   00:49:50
  2.    0 Rolands Puriņš            Poliklīnik  01:01:30
  3.    0 Ernests Olders            Alūksne     01:01:35
  4.    0 Arnis Ezeriņš             Mārkalnes   02:21:03
S45 Course (4): 10 KP 3.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2502 Aiva Skopāne              Azimuts     00:45:01
  2. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        01:08:20
  3. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:16:14
  4. 3769 Līga Vabulniece           Ape         01:20:05
S55 Course (4): 10 KP 3.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   01:06:30
  2. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  01:35:23
V65 Course (4): 10 KP 3.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   01:00:34
SH Course (5): 9 KP 2.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    00:47:00
  2. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:51:43
  3.    0 Daidze Andersone          Balvi       01:00:03
  4.    0 Sanita Silirova           Mārkalnes   01:21:30
V12 Course (5): 9 KP 2.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Normunds Zaharāns         Gulbene     00:26:08
  2. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:35:15
  3. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:39:48
  4. 4036 Ivars Āboliņš             Gaujiena    00:49:22
        0 Valters Mamedovs          Stāķi       DQ      
S12 Course (5): 9 KP 2.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4048 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    00:49:34
  2.    0 Megija Lukjanoviča        Gaujiena    00:50:49
V10 Course (6): 6 KP 1.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4041 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:19:42
  2.    0 Juris Konrāds             Stāķi       00:23:47
  3. 4039 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:34:30
S10 Course (6): 6 KP 1.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4045 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:20:38
  2. 4047 Megija Tralla             Gaujiena    00:22:20
#1 Course (VA,V18,V35): 20 KP 7.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:18:25
  2. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:19:13
  3. 2626 Ēriks Ūdris               ZVOC        01:19:31
  4. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:20:49
#2 Course (VB,SA,V45,V16): 14 KP 5.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   00:46:40
  2.   88 Kārlis Magons             Smiltene    00:57:31
  3. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:58:14
  4. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:59:11
  5.    0 Nauris Vārtukapteinis     Aizupītes   01:00:44
  6. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   01:03:18
  7. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:04:45
  8. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:07:58
  9. 4051 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:09:20
 10. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:10:10
 11. 4049 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:10:19
 12. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:13:19
 13.    0 Jānis Stūrītis            Jaunsardze  01:14:41
 14. 4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:19:07
 15. 3952 Armands Vaičuls           Jaunsardze  01:31:27
 16. 4029 Gaidars Caune             Vireši      01:45:57
     3669 Reinis Rubins             Gaujiena    DQ      
#3 Course (S35,SB,S18,V55,S16): 12 KP 4.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3644 Signe Sirmā               Jaunsardze  00:51:15
  2. 1999 Aldis Lapiņš              Azimuts     00:59:45
  3. 1977 Zanda Stabiņa             Jaunsardze  01:14:39
  4. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:15:44
  5. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:18:02
  6. 4026 Agnija Briedīte           Jaunsardze  01:20:38
  7. 3787 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  01:22:24
  8. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:23:59
  9. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     01:25:06
        0 Aivita Kļečetņiķova       Balvi       DQ      
#4 Course (V14,VH,S45,S55,S14,V65): 10 KP 3.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2502 Aiva Skopāne              Azimuts     00:45:01
  2.    0 Normunds Vārtukapteinis   Aizupītes   00:49:50
  3. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   01:00:34
  4.    0 Rolands Puriņš            Poliklīnik  01:01:30
  5.    0 Ernests Olders            Alūksne     01:01:35
  6. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   01:06:30
  7. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        01:08:20
  8.    0 Reinis Jundzis            Jaunsardze  01:08:40
  9. 4028 Jānis Šķirpāns            Jaunsardze  01:12:14
 10. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:16:14
 11. 3769 Līga Vabulniece           Ape         01:20:05
 12. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  01:35:23
 13.    0 Arnis Ezeriņš             Mārkalnes   02:21:03
#5 Course (SH,V12,S12): 9 KP 2.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Normunds Zaharāns         Gulbene     00:26:08
  2. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:35:15
  3. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:39:48
  4.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    00:47:00
  5. 4036 Ivars Āboliņš             Gaujiena    00:49:22
  6. 4048 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    00:49:34
  7.    0 Megija Lukjanoviča        Gaujiena    00:50:49
  8. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:51:43
  9.    0 Daidze Andersone          Balvi       01:00:03
 10.    0 Sanita Silirova           Mārkalnes   01:21:30
        0 Valters Mamedovs          Stāķi       DQ      
#6 Course (V10,S10): 6 KP 1.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4041 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:19:42
  2. 4045 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:20:38
  3. 4047 Megija Tralla             Gaujiena    00:22:20
  4.    0 Juris Konrāds             Stāķi       00:23:47
  5. 4039 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:34:30

© Tak-Soft 2001-2008 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:4.0 [2008.410] @ 2015.05.12. 22:30:35 OK ALUKSNE