"HORIZONTS- 2015" 1.kārta

2015.04.14.
Organiser : OK Alūksne
Cours Master : Jānis Umurs
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6]
[#7] [S10] [S12] [S14] [S16] [S18]
[S35] [S45] [S55] [S65] [SA] [SB]
[SH] [V10] [V12] [V14] [V16] [V18]
[V35] [V45] [V55] [V65] [VA] [VB]
[VH]
VA Course (1): 14 KP 7.10 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4009 Aleksejs Solovjovs        NBS KS      01:06:57
  2. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   01:08:54
  3. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:12:01
  4. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:16:02
  5. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:25:03
V35 Course (1): 14 KP 7.10 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Atis Kalējs               Gaujiena    00:52:01
  2. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    00:58:50
  3. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:00:03
V18 Course (1): 14 KP 7.10 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  01:45:26
SA Course (2): 11 KP 5.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:01:19
  2. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:09:33
VB Course (2): 11 KP 5.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:19:05
  2. 4029 Gaidars Caune             Vireši      01:40:04
V45 Course (2): 11 KP 5.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3800 Vilnis Veļķeris           Alūksne     00:46:57
  2. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:48:50
  3. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   00:51:31
  4. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:52:21
  5.   88 Kārlis Magons             Smiltene    00:53:20
  6. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   00:58:33
  7.    0 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:01:46
  8. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:11:30
  9.    0 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:14:36
 10.    0 Ervīns  Ločmelis          ind.        01:19:36
 11. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:22:36
V16 Course (2): 11 KP 5.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Armands Vaičuls           Jaunsardze  00:53:07
  2.    0 Kaspars Briedītis         Jaunsardze  01:08:44
  3.    0 Rihards Lācis             Alūksne     01:12:49
     3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes N  DQ      
        0 Kristaps Jakovļevs        Jaunsardze  DQ      
        0 Artis Timofejevs          Jaunsardze  DQ      
     4027 Roberts Putnis            Gulbenes N  DQ      
        0 Ēriks Pulšs               Anna        DQ      
SB Course (3): 10 KP 4.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:21:06
S35 Course (3): 10 KP 4.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     00:58:55
  2. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:04:03
S45 Course (4): 10 KP 4.30 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   00:52:30
  2. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:57:28
  3. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:21:58
  4. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:25:20
S16 Course (4): 10 KP 4.30 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:55:39
  2. 1977 Zanda Stabiņa             Jaunsardze  00:59:26
  3.    0 Signe Sirmā               Jaunsardze  01:18:33
  4.    0 Agnija Briedīte           Jaunsardze  01:21:55
V14 Course (4): 10 KP 4.30 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4003 Kristers Eduards Usārs    Jaunsardze  00:38:53
  2.    0 Raivo Dailide             Gulbenes N  00:42:59
  3. 4028 Jānis Šķirpāns            Gulbenes N  00:48:05
     4034 Artūrs Rainiks            Strautiņu   DQ      
V55 Course (4): 10 KP 4.30 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 1999 Aldis Lapiņš              Azimuts     00:42:25
  2. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  01:01:50
V65 Course (5): 10 KP 3.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:47:15
  2. 3616 Atis Anže                 OK Pūznis   01:09:28
S55 Course (5): 10 KP 3.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   00:43:26
  2. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   00:49:22
VH Course (6): 9 KP 2.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    00:18:30
  2. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:24:22
  3. 4022 Andis Birznieks           NBS KS      00:24:33
  4. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  00:30:02
  5. 4031 Raivis Cekuls             Z/S"Saltup  00:30:15
V12 Course (6): 9 KP 2.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:23:37
  2. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:30:45
  3.    0 Valters Mamedovs          Gulbenes N  00:46:24
  4.    0 Dāvis Kašs                Alūksne     00:50:31
SH Course (6): 9 KP 2.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Aivita Kļečetņikova       Balvi       00:36:14
  2. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:38:59
  3.    0 Velga Ločmele             Jaunanna    01:21:27
S12 Course (6): 9 KP 2.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4048 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    00:38:31
  2.    0 Megija Lukjanoviča        Gaujiena    00:38:37
V10 Course (7): 5 KP 1.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4039 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:15:58
  2. 4037 Ģirts Harkins             Gaujiena    00:52:45
S10 Course (7): 5 KP 1.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4045 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:18:02
  2. 4047 Megija Tralla             Gaujiena    00:18:36
#1 Course (VA,V35,V18): 14 KP 7.10 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Atis Kalējs               Gaujiena    00:52:01
  2. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    00:58:50
  3. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:00:03
  4. 4009 Aleksejs Solovjovs        NBS KS      01:06:57
  5. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   01:08:54
  6. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:12:01
  7. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:16:02
  8. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:25:03
  9. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  01:45:26
#2 Course (SA,VB,V45,V16): 11 KP 5.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3800 Vilnis Veļķeris           Alūksne     00:46:57
  2. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:48:50
  3. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   00:51:31
  4. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:52:21
  5.    0 Armands Vaičuls           Jaunsardze  00:53:07
  6.   88 Kārlis Magons             Smiltene    00:53:20
  7. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   00:58:33
  8. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:01:19
  9.    0 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:01:46
 10.    0 Kaspars Briedītis         Jaunsardze  01:08:44
 11. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:09:33
 12. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:11:30
 13.    0 Rihards Lācis             Alūksne     01:12:49
 14.    0 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:14:36
 15.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:19:05
 16.    0 Ervīns  Ločmelis          ind.        01:19:36
 17. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:22:36
 18. 4029 Gaidars Caune             Vireši      01:40:04
     4027 Roberts Putnis            Gulbenes N  DQ      
        0 Kristaps Jakovļevs        Jaunsardze  DQ      
        0 Artis Timofejevs          Jaunsardze  DQ      
        0 Ēriks Pulšs               Anna        DQ      
     3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes N  DQ      
#3 Course (SB,S35,S18): 10 KP 4.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     00:58:55
  2. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:04:03
  3. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:21:06
#4 Course (S45,S16,V14,V55): 10 KP 4.30 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4003 Kristers Eduards Usārs    Jaunsardze  00:38:53
  2. 1999 Aldis Lapiņš              Azimuts     00:42:25
  3.    0 Raivo Dailide             Gulbenes N  00:42:59
  4. 4028 Jānis Šķirpāns            Gulbenes N  00:48:05
  5. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   00:52:30
  6. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:55:39
  7. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:57:28
  8. 1977 Zanda Stabiņa             Jaunsardze  00:59:26
  9. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  01:01:50
 10.    0 Signe Sirmā               Jaunsardze  01:18:33
 11.    0 Agnija Briedīte           Jaunsardze  01:21:55
 12. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:21:58
 13. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:25:20
     4034 Artūrs Rainiks            Strautiņu   DQ      
#5 Course (V65,S55,S65,S14): 10 KP 3.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   00:43:26
  2. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:47:15
  3. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   00:49:22
  4. 3616 Atis Anže                 OK Pūznis   01:09:28
#6 Course (VH,V12,SH,S12): 9 KP 2.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    00:18:30
  2. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:23:37
  3. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:24:22
  4. 4022 Andis Birznieks           NBS KS      00:24:33
  5. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  00:30:02
  6. 4031 Raivis Cekuls             Z/S"Saltup  00:30:15
  7. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:30:45
  8.    0 Aivita Kļečetņikova       Balvi       00:36:14
  9. 4048 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    00:38:31
 10.    0 Megija Lukjanoviča        Gaujiena    00:38:37
 11. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:38:59
 12.    0 Valters Mamedovs          Gulbenes N  00:46:24
 13.    0 Dāvis Kašs                Alūksne     00:50:31
 14.    0 Velga Ločmele             Jaunanna    01:21:27
#7 Course (V10,S10): 5 KP 1.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4039 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:15:58
  2. 4045 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:18:02
  3. 4047 Megija Tralla             Gaujiena    00:18:36
  4. 4037 Ģirts Harkins             Gaujiena    00:52:45

© Tak-Soft 2001-2008 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:4.0 [2008.410] @ 2015.04.14. 22:39:50 OK ALUKSNE