"HORIZONTS- 2014" 1. kārta

2014.04.15.
Organizer : OK Alūksne
Coursmaster : Vilnis
[# 1] [# 2] [# 3] [# 4] [# 5] [# 6]
[# 7] [# 8] [S10] [S12] [S14] [S16]
[S18] [S35] [S45] [S55] [S65] [SA]
[SB] [SH] [V10] [V12] [V14] [V16]
[V18] [V35] [V45] [V55] [V65] [VA]
[VB] [VH]
VA Course (1): 30 KP 8.40 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4019 Jānis Umurs               NBS KS      00:56:07
  2. 1973 Otārs Putrālis            OK Azimuts  00:58:08
  3. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   01:00:20
  4. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:07:06
  5. 3725 Ģirts Jaunzems            NBS KS      01:09:31
  6. 4009 Aleksejs Solovjovs        ind.        01:10:57
  7. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:14:17
  8. 5064 Kaspars Lārmanis          Aumeisteri  01:25:05
     2514 Matīss Slikšjānis         Grundzāle   DQ      
V35 Course (1): 30 KP 8.40 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3752 Atis Kalējs               Gaujiena    01:01:38
  2. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:03:48
  3. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:08:47
S35 Course (2): 17 KP 5.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 1986 Vita Cīrule               Azimuts     00:49:07
  2. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:01:34
  3. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:04:10
V16 Course (2): 17 KP 5.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Roberts Putnis            Gulbene     00:48:52
  2.    0 Adrians Djačuks           Grundzāle   00:55:37
  3. 3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes B  00:59:57
  4.    0 Kristaps Jakovļevs        Ape-jaunsa  02:44:27
  5.    0 Artis Timofejevs          Ape-jaunsa  02:44:34
        0 Agris Cekulis             Ape         DQ      
SB Course (3): 13 KP 4.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:51:03
  2. 3782 Alla Jaunzema             Strautiņi   00:51:12
  3. 3733 Linda Vabulniece          Ape         00:53:09
  4. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  00:57:45
S45 Course (3): 13 KP 4.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   00:52:04
  2. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:53:43
  3. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        01:01:26
  4. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:01:47
  5. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:02:01
S16 Course (3): 13 KP 4.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4011 Inese Bērtiņa             Strautiņu   01:24:30
  2. 4015 Ieva Krēsliņa             Strautiņu   01:24:37
V55 Course (3): 13 KP 4.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   00:43:15
  2. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  01:06:12
S55 Course (4): 14 KP 3.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   00:57:03
  2. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  01:09:48
V65 Course (4): 14 KP 3.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3772 Juris Zaķis               Lejasciems  00:48:18
  2. 3616 Atis Anže                 OK Pūznis   00:59:16
  3.    0 Dmitrijs Osimovs          Alūksne     02:06:37
SH Course (5): 13 KP 3.40 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Zanda Šķetika             AVĢ         00:37:00
  2.    0 Anita Beitika             Grundzāle   00:48:14
  3. 3754 Sintija Levica            Gaujiena    00:51:23
  4. 3726 Agra Zvejniece            Alūksne     00:55:42
VH Course (5): 13 KP 3.40 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Gaidars Caune             Vireši      00:30:35
  2. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:30:40
  3. 3781 Andris Rubins             Gaujiena    00:32:18
  4.    0 Raivis Cekuls             ZS Saltupj  00:34:33
  5.    0 Gints Teterovskis         Alūksne     00:38:22
  6. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    00:38:36
  7.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      00:41:38
  8.    0 Dāvis Augulis             Alūksne     00:48:55
  9. 3604 Uldis Zālītis             EET Vidzem  00:49:46
S14 Course (5): 13 KP 3.40 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:30:24
  2. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:33:49
  3. 2501 Elīna Skopāne             Azimuts     00:35:50
  4. 1977 Zanda Stabiņa             Grundzāle   00:38:12
  5. 3644 Signe Sirmā               Gulbenes R  00:38:46
  6.    0 Agnija Briedīte           Gulbene     00:40:22
  7. 4007 Solvija Ozoliņa           Strautiņu   01:38:32
  8. 4005 Elīna Uvārova             Strautiņu   01:38:34
  9. 4006 Estere Mukstiņa           Strautiņu   01:38:41
V14 Course (5): 13 KP 3.40 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4003 Kristers Eduards Usārs    Lejasciems  00:26:12
  2.    0 Armands Vaičulis          Gulbene     00:29:21
  3.    0 Ronalds Orniks            Grundzāle   00:31:47
  4.    0 Kaspars Briedītis         Gulbene     00:34:40
  5. 4001 Krišjānis Stilve          Strautiņu   00:41:57
  6.    0 Artūrs Rainiks            Strautiņu   00:42:04
  7. 4002 Rainers Zvirbulis         Strautiņu   00:44:26
  8.    0 Rihards Lācis             Alūksne     00:54:46
S12 Course (6): 8 KP 2.20 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3716 Estere Rožkalne           Gaujiena    00:36:17
  2.    0 Airita Rubina             Gaujiena    00:36:21
  3.    0 Baiba Bērtiņa             Strautiņu   00:57:47
  4.    0 Sintija Juhansone         Strautiņu   00:58:00
  5.    0 Aleksandra Popova         Jaunsardze  01:09:12
  6.    0 Leonija Vāgnere           Jaunanna    01:10:43
  7.    0 Santa Skaistkalne         Jaunanna    01:11:22
  8.    0 Viktorija Sidorova        Jaunanna    01:11:38
  9.    0 Samanta Klepermane        Jaunanna    01:11:59
 10.    0 Arisa Voika               Jaunanna    01:12:15
V12 Course (6): 8 KP 2.20 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:28:31
  2.    0 Jānis Šķirpāns            Gulbene     00:34:37
  3.    0 Mareks Voika              Jaunanna    00:46:53
  4.    0 Intars Līviņš             Jaunanna    00:47:25
  5.    0 Kristaps Renārs Nikola... Strautiņu   00:51:50
VB Course (7): 20 KP 6.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   00:48:04
  2. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:00:57
  3.    0 Nauris Vārtukapteinis     team Aizup  01:04:18
  4. 4022 Andis Birznieks           NBS KS      01:27:10
     3735 Mairis Rāts               Veclaicene  DQ      
V18 Course (7): 20 KP 6.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3702 Rihards Lūkins            Zaļais      01:00:09
  2. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  01:25:28
SA Course (7): 20 KP 6.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3717 Daiga Krēsliņa            Lejasciems  01:00:08
  2.    0 Linda Krēsliņa            Lejasciems  01:06:12
  3. 3760 Sanita  Vilciņa           Alūksne     01:10:17
  4.    0 Ilze Pužule               OK Burkānc  01:10:35
  5. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:10:39
V45 Course (7): 20 KP 6.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:48:19
  2. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:52:58
  3. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:00:03
  4. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:04:34
  5. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:16:27
     3787 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  DQ      
S10 Course (8): 6 KP 1.90 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Žanete Jāņkalne           Gaujiena    00:19:20
  2.    0 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    00:19:23
  3.    0 Megija Tralla             Gaujiena    00:19:27
  4.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:22:53
V10 Course (8): 6 KP 1.90 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    00:18:16
  2.    0 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:18:18
  3.    0 Kristers Elmanis          Gaujiena    00:18:25
  4.    0 Ģirts Harkins             Gaujiena    00:18:45
  5.    0 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:19:23
  6.    0 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:22:40
# 1 Course (VA,V35): 30 KP 8.40 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4019 Jānis Umurs               NBS KS      00:56:07
  2. 1973 Otārs Putrālis            OK Azimuts  00:58:08
  3. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   01:00:20
  4. 3752 Atis Kalējs               Gaujiena    01:01:38
  5. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:03:48
  6. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:07:06
  7. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:08:47
  8. 3725 Ģirts Jaunzems            NBS KS      01:09:31
  9. 4009 Aleksejs Solovjovs        ind.        01:10:57
 10. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:14:17
 11. 5064 Kaspars Lārmanis          Aumeisteri  01:25:05
     2514 Matīss Slikšjānis         Grundzāle   DQ      
# 2 Course (S35,V16,S18): 17 KP 5.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Roberts Putnis            Gulbene     00:48:52
  2. 1986 Vita Cīrule               Azimuts     00:49:07
  3.    0 Adrians Djačuks           Grundzāle   00:55:37
  4. 3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes B  00:59:57
  5. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:01:34
  6. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:04:10
  7.    0 Kristaps Jakovļevs        Ape-jaunsa  02:44:27
  8.    0 Artis Timofejevs          Ape-jaunsa  02:44:34
        0 Agris Cekulis             Ape         DQ      
# 3 Course (SB,S45,S16,V55): 13 KP 4.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   00:43:15
  2. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:51:03
  3. 3782 Alla Jaunzema             Strautiņi   00:51:12
  4. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   00:52:04
  5. 3733 Linda Vabulniece          Ape         00:53:09
  6. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:53:43
  7. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  00:57:45
  8. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        01:01:26
  9. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:01:47
 10. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:02:01
 11. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  01:06:12
 12. 4011 Inese Bērtiņa             Strautiņu   01:24:30
 13. 4015 Ieva Krēsliņa             Strautiņu   01:24:37
# 4 Course (S55,S65,V65): 14 KP 3.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3772 Juris Zaķis               Lejasciems  00:48:18
  2. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   00:57:03
  3. 3616 Atis Anže                 OK Pūznis   00:59:16
  4. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  01:09:48
  5.    0 Dmitrijs Osimovs          Alūksne     02:06:37
# 5 Course (SH,VH,S14,V14): 13 KP 3.40 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4003 Kristers Eduards Usārs    Lejasciems  00:26:12
  2.    0 Armands Vaičulis          Gulbene     00:29:21
  3. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:30:24
  4.    0 Gaidars Caune             Vireši      00:30:35
  5. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:30:40
  6.    0 Ronalds Orniks            Grundzāle   00:31:47
  7. 3781 Andris Rubins             Gaujiena    00:32:18
  8. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:33:49
  9.    0 Raivis Cekuls             ZS Saltupj  00:34:33
 10.    0 Kaspars Briedītis         Gulbene     00:34:40
 11. 2501 Elīna Skopāne             Azimuts     00:35:50
 12.    0 Zanda Šķetika             AVĢ         00:37:00
 13. 1977 Zanda Stabiņa             Grundzāle   00:38:12
 14.    0 Gints Teterovskis         Alūksne     00:38:22
 15. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    00:38:36
 16. 3644 Signe Sirmā               Gulbenes R  00:38:46
 17.    0 Agnija Briedīte           Gulbene     00:40:22
 18.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      00:41:38
 19. 4001 Krišjānis Stilve          Strautiņu   00:41:57
 20.    0 Artūrs Rainiks            Strautiņu   00:42:04
 21. 4002 Rainers Zvirbulis         Strautiņu   00:44:26
 22.    0 Anita Beitika             Grundzāle   00:48:14
 23.    0 Dāvis Augulis             Alūksne     00:48:55
 24. 3604 Uldis Zālītis             EET Vidzem  00:49:46
 25. 3754 Sintija Levica            Gaujiena    00:51:23
 26.    0 Rihards Lācis             Alūksne     00:54:46
 27. 3726 Agra Zvejniece            Alūksne     00:55:42
 28. 4007 Solvija Ozoliņa           Strautiņu   01:38:32
 29. 4005 Elīna Uvārova             Strautiņu   01:38:34
 30. 4006 Estere Mukstiņa           Strautiņu   01:38:41
# 6 Course (S12,V12): 8 KP 2.20 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:28:31
  2.    0 Jānis Šķirpāns            Gulbene     00:34:37
  3. 3716 Estere Rožkalne           Gaujiena    00:36:17
  4.    0 Airita Rubina             Gaujiena    00:36:21
  5.    0 Mareks Voika              Jaunanna    00:46:53
  6.    0 Intars Līviņš             Jaunanna    00:47:25
  7.    0 Kristaps Renārs Nikola... Strautiņu   00:51:50
  8.    0 Baiba Bērtiņa             Strautiņu   00:57:47
  9.    0 Sintija Juhansone         Strautiņu   00:58:00
 10.    0 Aleksandra Popova         Jaunsardze  01:09:12
 11.    0 Leonija Vāgnere           Jaunanna    01:10:43
 12.    0 Santa Skaistkalne         Jaunanna    01:11:22
 13.    0 Viktorija Sidorova        Jaunanna    01:11:38
 14.    0 Samanta Klepermane        Jaunanna    01:11:59
 15.    0 Arisa Voika               Jaunanna    01:12:15
# 7 Course (VB,V18,SA,V45): 20 KP 6.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   00:48:04
  2. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:48:19
  3. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:52:58
  4. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:00:03
  5. 3717 Daiga Krēsliņa            Lejasciems  01:00:08
  6. 3702 Rihards Lūkins            Zaļais      01:00:09
  7. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:00:57
  8.    0 Nauris Vārtukapteinis     team Aizup  01:04:18
  9. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:04:34
 10.    0 Linda Krēsliņa            Lejasciems  01:06:12
 11. 3760 Sanita  Vilciņa           Alūksne     01:10:17
 12.    0 Ilze Pužule               OK Burkānc  01:10:35
 13. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:10:39
 14. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:16:27
 15. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  01:25:28
 16. 4022 Andis Birznieks           NBS KS      01:27:10
     3735 Mairis Rāts               Veclaicene  DQ      
     3787 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  DQ      
# 8 Course (S10,V10): 6 KP 1.90 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    00:18:16
  2.    0 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:18:18
  3.    0 Kristers Elmanis          Gaujiena    00:18:25
  4.    0 Ģirts Harkins             Gaujiena    00:18:45
  5.    0 Žanete Jāņkalne           Gaujiena    00:19:20
  6.    0 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    00:19:23
  6.    0 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:19:23
  8.    0 Megija Tralla             Gaujiena    00:19:27
  9.    0 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:22:40
 10.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:22:53

© Tak-Soft 2001-2007 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:3.5 [2007.706] @ 2014.04.15. 20:10:46 OK ALUKSNE